3499 грн.
ФЛЕКСОТРИНОЛ - ЛУЧШИЙ КОМПЛЕКС
ДЛЯ ВОССТАНОВЛЕНИЯ РАБОТЫ СУСТАВОВ
Вернуться на главную страницу
 
 
 
Види хвороб суглобів: симптоми і стадії

Здорові суглоби - це розкіш, значення якої важко оцінити тому, хто ніколи не відчував болю при ходьбі і не відчував труднощі при спробі підняти руку або ногу, розвернутися або присісти. Тим часом мільйони людей по всьому світу щорічно звертаються за допомогою до лікарів-ортопедів з подібними скаргами.

Епідеміологія захворювань суглобів

Близько 30% людей рано чи пізно стикаються з патологією суглобів: навіть якщо в молодості їм вдавалося уникати травм або серйозних захворювань, до літнього віку «термін придатності» скелета добігає кінця. Крім людей похилого віку, в групі ризику ті, кому слабкі кістки дісталися «у спадок», а також спортсмени, робітники, які страждають ожирінням, цукровим діабетом та іншими хронічними захворюваннями.

Такі захворювання суглобів, як ювенальний ревматоїдний артрит, зустрічаються переважно у неповнолітніх. Інші, наприклад подагра, вважаються «хворобою аристократів»: вони розвиваються через надлишок м'яса, червоного вина і шоколаду в раціоні. Відомо, що запалення суглобів, пов'язані зі стрибками гормонального фону, зазвичай виявляються у представниць слабкої статі. У чоловіків же найчастіше виникають травматичні ушкодження суглобів. Словом, хвороби суглобів можуть загрожувати людині незалежно від соціального стану, звичок, віку і статі.

Основні групи захворювань суглоба за характером ураження

Хвороби суглобів класифікуються за характером патологічного процесу.

Запальні та інфекційні хвороби суглобів
В даному випадку причиною недуги є запальна реакція у відповідь на інфекційний, аутоімунний або алергічний процес. Хвороба дає про себе знати болем і припухлістю в суглобі. Симптоми за кілька годин здатні досягти максимальної виразності і далі відступити на невизначений термін. Але за періодом уявного благополуччя ховається прихований розвиток патологічного процесу.

Деякі артрити проявляються в першу чергу не болем, а ранкової скутістю, лихоманкою, висипом на шкірі над суглобом або проявами первинного захворювання, ускладненого ураженням опорно-рухового апарату (наприклад, розладами сечостатевої системи - при хворобі Рейтера і гонорейному артриті).

Етапи запальної патології суглоба можна розмежувати завдяки рентгенологічного обстеження. Так, на початку хвороби значущих відхилень на знімках не виявляється, при 2 ступеня артриту з'являються ознаки руйнування кісткової і хрящової тканини. При 3 ступені лікар побачить деформацію суглоба - до цього моменту хворий відчуває виражені обмеження рухливості. Нарешті, 4 ступінь артриту супроводжується тотальними змінами в суглобі: допомогти хворому зможуть тільки хірурги.

До цієї групи патологій, поряд з ревматоїдним артритом (при якому імунна система організму руйнує суглоби), відноситься інфекційно-алергійний артрит, хвороба Бехтєрєва, хвороба Гоффа, подагра, псоріатичний артрит і т. д.

Зверніть увагу
Основна профілактика артритів - запобігання інфекцій шляхом вакцинації та інших заходів захисту від хвороб, здатних ускладнитися бактеріальним зараженням суглоба (гонореї, скарлатини, ангіни і т.д.)
Дегенеративні ураження
Ці хвороби, як правило, проявляються у літніх людей: вони пов'язані зі зношуванням суглоба, що призводить до руйнування хрящів, що відповідають за амортизацію при роботі. Ще один фактор розвитку дегенеративних захворювань - остеопороз, при якому знижується щільність кісткової тканини.

Дегенеративні захворювання проявляються поступово: першою ознакою буде нетривалий біль після виснажливого дня, проведеного на ногах. З плином часу хворобливість в суглобі перестане стихати після відпочинку, а руху в суглобі стануть обмеженими. Іноді в ураженій області виникає набряк, а суглоб ниє при зміні погоди і ночами.

Тяжкість артрозів визначається при огляді та рентгенографії. На початку процесу на знімках помітно лише невелике скорочення висоти щілини між кістками внаслідок стоншування хрящової тканини. При другому ступені лікар зафіксує зменшення порожнини суглоба на третину від норми і поява кісткових виростів або ділянок відмерлого хряща. Нарешті, 3 стадія артрозу характеризується глибокими, необоротними деформаціями зчленування, аж до анкілозу - зрощення кісток.

Самою частою причиною інвалідності серед усіх захворювань суглобів є деформуючий остеоартроз, який уражає переважно тазостегновий і колінний суглоби. Також джерелом проблеми може виявитися міжхребцевий остеохондроз - типове захворювання офісних працівників.

Зверніть увагу
Експерти відзначають, що відмінною профілактикою вікових змін суглобів може стати йога - комплекс вправ, що зміцнюють зв'язки і м'язи за допомогою статичних навантажень. Нещодавно вчені з'ясували, що щоденні 12-хвилинні заняття йогою протягом 10-ти років сприяють збільшенню щільності кісток стегна і хребта, що виключає остеопороз і артроз, запобігаючи переломи в літньому віці.
Вроджені патології суглобів
Вроджені хвороби суглобів звертають на себе увагу з найперших днів життя малюка: від лікувальних заходів залежать можливі наслідки пороку розвитку для здоров'я дитини. Так, у немовлят нерідко виявляється вроджений вивих стегна, який часто поєднується з дисплазією тазостегнового суглоба. Будучи залишеним без уваги, ця недуга призведе до проблем з ходою і формуванням постави. Однак своєчасне втручання ортопеда дозволить скорегувати вроджений вивих стегна консервативно, без операції.

Ще одна вроджена патологія суглобів, що часто зустрічається - синдром Марфана, що включає в себе комплекс порушення розвитку внутрішніх органів. Пацієнти з синдромом Марфана мають вкрай рухливі суглоби, порушення постави і кілевідную грудну клітку. Це - високі, худі, хворобливі люди, які, як правило, потрапляють до травмпунктів з вивихами та переломами. При дотриманні рекомендацій лікаря вони можуть жити довго, не відчуваючи важких проблем зі здоров'ям.

Хвороби навколосуглобових тканин
Захворювання з цієї групи не зачіпають сам суглоб, однак при відсутності лікування здатні погіршити його роботу. Сюди відносяться запалення сухожиль (тендиніти), суглобових сумок (бурсити), зв'язок (лігаментіти), фасцій (фіброзіти). Іноді джерелом патологічного процесу стає запалення в самому суглобі, але частіше причиною розвитку таких недуг є фізичні навантаження і «застуда» шиї або кінцівок.

Симптоми хвороб навколосуглобових тканин мають особливості: на відміну від патології суглобів, біль в зв'язках, сухожиллях і суглобових сумках відчувається тільки при активних рухах і відсутня при впливі на кінцівку в кабінеті у масажиста. При артритах хворі скаржаться на «розлиту» біль, а при ураженні навколосуглобових тканин - можуть вказати конкретну точку, де біль максимальна. Рентген і МРТ дозволяють остаточно упевнитися в природі захворювання і призначити лікування.

Види захворювань суглобів за місцем локалізації

У багатьох хвороб суглобів є своя «улюблена» локалізація, завдяки чому лікар може визначитися з попереднім діагнозом ще до отримання результатів медичної візуалізації.

Хвороби плечового суглоба нерідко виникають у людей, які заробляють на життя фізичною працею, або у тих, хто є завсідниками тренажерних залів. Найбільш очевидні причини болю в плечі - плечолопатковий періартрит і остеохондроз шийного відділу хребта. У ряді випадків - виявляються остеоартроз або артрит плечового суглоба.
Хвороби ліктьового суглоба теж часто турбують спортсменів (епікондиліт). Іноді дискомфорт і обмеження рухливості в цій області викликаються розшаровується остеохондріта, деформуючий остеоартроз і запаленнями м'язів руки.
Суглоби кисті (пальців рук) запалюються при ревматоїдному артриті. Він може проявитися «синдромом тугих рукавичок»: вранці складно розім'яти кисті, повернувши їм рухливість. Особливістю цієї хвороби є одночасне ураження обох рук. Нерідкі в практиці ортопедів випадки артрозів і уражень сухожиль, що виникають у музикантів і представників професій, пов'язаних з дрібною моторикою (граверів, ювелірів і т.д.), а також у тих, хто щодня і довго працює з клавіатурою.
Зустрічається захворювання тазостегнового суглоба коксартроз, характерний для людей похилого віку. Також літні пацієнти часто стикаються з остеопорозом - розм'якшенням структури стегнової кістки, загрожують патологічним переломом її шийки. Бурсити і тендініти тазостегнового суглоба діагностуються у спортсменів - бігунів і футболістів.
Хвороби колінного суглоба спостерігаються у людей будь-якого віку. У дітей частіше діагностують інфекційний і ревматоїдний артрит, у зрілих спортивних людей - ураження зв'язкового апарату і травми меніска, а після 50-ти років на перше місце виходить гонартроз - дегенеративне ураження колінного суглоба.
Болі в голеностопному суглобі можуть стати наслідком артриту або вивиху. Такі патології характерні для спортсменів, танцюристів і жінок, щодня надягають туфлі на високих підборах. Артрозом голеностопа (так само, як і коксартрозом, і гонартрозом) страждають багато огрядні люди.
Не забувайте, що важливо з увагою ставитися до будь-яких симптомів - болю, скутості, набряку, появи висипу або хрускоту, чутному при рухах. Переважна кількість захворювань суглобів успішно піддається лікуванню на початкових стадіях, проте в запущеному стані хвороби здатні порушувати життєві і професійні плани, вимагаючи дорогого оперативного втручання і складних реабілітаційних заходів.


Для вивчення і пошуку методів лікування захворювання суглобів виділена окрема галузь медицини - ортопедія. Однак якість допомоги хворим на рівні державної системи охорони здоров'я часом залишає бажати кращого: на базі багатьох поліклінік просто немає фахівця вузького профілю, і пацієнтів оглядає терапевт. З цієї причини можуть виникати помилки в діагностиці, і справжня причина симптомів виявляється лише при госпіталізації, коли наслідки хвороби вже незворотні.

Якщо ви хочете уникнути подібного сценарію - приділіть час пошуку ортопедичної клініки відразу, як тільки зіткнулися з підозрою на хворобу суглобів. Вам допоможуть і з застарілими захворюваннями суглобів, наслідками перенесених травм і з іншими хронічними патологіями, які вимагають планомірної і грамотної допомоги. Ортопеди запропонують вам безкоштовні комплекси лікувальних вправ і призначать фізіопроцедури, що рятують від потреби в щоденному прийомі ліків. Знижки на послуги і рівень цін можуть приємно здивувати навіть найвибагливіших клієнтів.
www.flexotrinol.com.ua (c) 2017-2018

Информация на сайте www.flexotrinol.com.ua предназначена для ознакомления

Данная информация не является пособием по лечению и несет информационный характер.
Перед применением рекомендуется консультация врача.
ЗАКАЗАТЬ
ЗАКАЗАТЬ